قالب کد پروژه دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

در این پست از سایت کدستان قصد داریم یک سیستم ساده برای مدیریت کتابخانه که توسط افشین رفوآ عزیز برنامه نویسی شده است برای شما عزیزان قرار دهیم . این یک پروژه کاملا ساده و کاربردی می باشد که امیدوارم مورد استفاده شما عزیزان نیز قرار دارد . در ضمن آموزش کامل استفاده از این پروژه نیز در زیر قرار داده شده است.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

فایل Bacup دیتابیس نیز همراه پروژه آپلود می شود،میتوانید بعد از دانلود آن را Restore کنید.

ابتدا Sql Server را باز کرده و یک دیتابیس بنام LIBRARYDBF ایجاد کنید،برای آموزش ایجاد دیتا بیس و ساخت جداول میتوانید از لینک زیر استفاده کنید.

ابتدا وارد دیتابیس شده و جداول زیر را ایجاد کنید:

tblBooks : این جدول اطلاعات مربوط به کتابها را در خود نگه می دارد.

tblCategory : این جدول اطلاعات مربوط به رده بندی کتابها را در خود نگه می دارد.

tblEmployee : این جدول اطلاعات مربوط به کارمندان کتابخانه را در خود نگه می دارد.

tblIssue_Books : این جدول اطلاعات مربوط به کتاب هایی که به اعضا امانت داده شده را در خود نگه می دارد.

tblMembers : این جدول اطلاعات مربوط به اعضا کتابخانه را در خود نگه می دارد.

tblUsers : این جدول اطلاعات مربوط به login شامل نام کاربری و گذرواژه و … کاربران کتابخانه را در خود نگه می دارد.

بعد از دانلود پروژه و Restore کردن دیتابیس برای اینکه پروژه شما درست کار کند باید ConnectionString آن را مانند زیر عوض کنید.

نام کاربری و گذرواژه پروژه به صورت زیر می باشد:

نام کاربری : admin

زمر عبور : ۱۲۳

 

 

  1. ابتدا بر روی sln دابل کلیک کنید تا پروژه اجرا شود.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

در این مرحله از منوی View گزینه Server Explorer را بزنید و سپس مانند شکل زیر بر روی

Data Connections کلیک راست کرده و گزینه ی Add Connection را بزنید.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

سپس مانند شکل زیر عمل کنید.

 

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

بعد از کلیک بر روی دکمه Advancedمانند شکل زیر ConnectionStringرا انتخاب کرده و کپی کنید و بر روی OKکلیک کنید.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

سپس در پنل سمت راست( )Solution Explorerکلاس ( ConnectionString.csقسمت اول) را باز کرده و سپس مانند شکل زیر در قسمت دوم Pastکنید.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

بعد از Pastکردن اگر با خطا مواجه شدید مانند شکل بالا به اول ConnectionString علامت @ را اضافه کنید. در ادامه به ساخت فرم ها و توضیح هر کدام میپردازیم.

  frmLogin : در ابتدا یک فرم Loginبرای ورود کاربران و اعضا و کارمندان مانند تصویر زیر ایجاد میکنیم.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

بعد از ایجاد فرم بر روی دکمه ورود دابل کنید تا وارد قسمت کد نویسی شوید.در شکل زیر قسمت های مربوط به کد نویسی هر یک از دکمه های روی فرم را مشاهده می کنید.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

در قسمت مربوط به کدهای Loginابتدا بررسی میکنیم که کادرهای متن خالی نباشند و سپس محتویات کادرهای متن را به دیتابس میفرستیم تا ببینیم این کاربر در سیستم ثبت شده یا نه،اگر ثبت شده بود اطلاعات مربوط به کاربر را گرفته و مانند شکل زیر در کار متن فرم های بعدی وارد میکنیم،تا بررسی کنیم که اگر کاربر معمولی بود به قسمت های مربوط به مدیریت و کارمندی دسترسی نداشته باشد و اگر کارمند بود به قسمت مدیریت دسترسی نداشته باشد،در اینجا ما میتوانستیم در قسمت Loadهر کدام از فرم ها هم این کار را انجام دهیم و دسترسی کاربران به بخش های مختلف را مدیریت کنیم ولی از این روش استفاده کردیم تا شما دوستان یاد بگیرین که از این طریق هم میشه کارهای کاربران را مدیریت کنیم.کدها مربوط به دکمه های Close,Minimizeو انصراف هم پیچیدگی خاصی ندارند بنابراین از توضیح آنها چشم پوشی میکنم. بعد از تعیین سطح دسترسی کاربر، کاربر را به فرم frmMainمیفرستیم.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

در فرم frmMainدو کادر متن داریم که در هنگام اجرا دیده نمیشوند،این دو کادر متن همان کادر متن هایی هستند که در بخش Loginمقدار دهی کردیم.در این فرم تنها کاری که باید انجام بدهیم این هستش که به ازای هر فرم یک منو طراحی می کنیم برای افزودن منو از ToolBoxیک MenuStripرا Dragکرده ودر فرم Dropمیکنیم و سپس هر آیتم منو را به فرم مربوطه میفرستیم،برای این کار مانند زیر عمل میکنیم.

دانلود پروژه مدیریت کتابخانه به زبان سی شارپ

frmBookInfo : در این فرم اطلاعات کتاب مانند عنوان کتاب،نام نویسنده،ناشر،رده و تعداد را میتوانیم وارد کرده و آن را در دیتابیس ذخیره کنیم و یا در صورت وجود در دیتابیس ،یک
کتاب را ویرایش و یا حذف کنیم.
برای ذخیره کردن کتاب در دیتابیس بر روی دکمه ذخیره دابل کلیک کنید تا وارد قسمت کد نویسی شوید.در این قسمت ابتدا باید برای کتاب یک شناسه منحصر به فرد ایجاد کنیم که
برای این کار از یک تابع به نام GetCodeاستفاده میکنیم که به صورت زیر است:

سپس در ابتدا تمامی کادرهای متن را بررسی میکنیم که خالی نباشند و در آخر اطلاعات را در دیتابیس به صورت زیر ذخیره میکنیم:

بر روی دکمه جدید دابل کلیک کنید تا به قسمت کدنویسی وارد شوید،دراین دکمه کار خاصی انجام نمیدهیم فقط تمامی کادرهای متن را خالی میکنیم تا ماربر بتواند کتاب جدیدی را ایجاد کند. کدهای مربوط به دکمه ویرایش مانند دکمه ذخیره می باشد ابتدا باید کادر های متن را بررسی کنیم که خالی نباشند سپس عملیات درج در دیتابیس را مانند دکمه ذخیره مینویسیم با این تفاوت که به جای دستور
Insert intoاز دستور Updateاستفاده میکنیم. در کدهای مربوط به دکمه حذف ابتدا بررسی میکنیم که شناسه کتاب خالی نباشد و بعد کتاب را از دیتابیس حذف می کنیم. در رویداد دکمه ی مشاهده فرم frmBookRecordsرا صدا میزنیم که فقط یک DataGridViewدارد که در رویداد Loadفرم این دیتا گرید را پر میکنیم و به کاربر نمایش میدهیم.

در رویداد dataGridView1_RowMouseClick گرید ویو کادرهای متن فرم frmBookInfoرا پر میکنیم تا بتوانیم اطلاعات مربوط به کتابها را ویرایش و یا حذف کنیم.
frmCategory : در این فرم شما میتوانید رده بندی های مختلفی را اضافه کرده و یا حذف و ویرایش کنید. کدهای مربوط به این فرم نیز مانند فرم frmBookInfoمی باشد بنابر این دیگه توضیحشون نمیدم.

frmEmployee : این فرم نیز فرم مربوط به مدیریت کارمندان می باشد که میتوانید کارمندان را حذف و یا ضافه کنید،کدهای مربوط به این فرم نیز مانند فرم frmBookInfoمی باشد بنابر این دیگه توضیحشون نمیدم.

frmIssue : در این فرم کارمند می تواند به اعضای کتابخانه کتاب را امانت داده ویا امانات را به کتابخانه بازگرداند.
frmMember : این فرم مربوط به حذف و اضافه و ویرایش اعضا می باشد، کدهای مربوط به این فرم نیز مانند فرم frmBookInfoمی باشد بنابر این دیگه توضیحشون نمیدم.
frmUsers : این فرم مربوط به حذف و اضافه و ویرایش کاربران کتابخانه می باشد، کدهای مربوط به این فرم نیز مانند فرم frmBookInfo می باشد بنابر این دیگه توضیحشون نمیدم.

به این پست امتیاز دهید.
حجم : 25 مگابایت منبع : کدستان
بازدید : 268 بار دسته بندی : پروژه سی شارپ ، خانواده سی C تاريخ : ۱۴ اسفند ۱۳۹۵ به اشتراک بگذارید :
دیدگاه کاربران
    • دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    • دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.